Štedrý večer ♥

Keď už aj posledná ozdoba bola zavesená na vianočnom stromčeku, vrátane tej najhlavnejšej- striebornej hviezdy na vrchu stromčeka, pustili sa do ozdobovania zvyšku domu. Babka na to nemá čas a naviac vždy si to viac užije celá rodina, akoby sa mala s tým sama nadrapovať.

Tak isto, ako každý rok, strýko Josh malého Toma vyzdvihne až do výšin, aby nalepil nálepky tvaru vločiek aj na to najvyššie okno. Malý chlapček sa usilovne snaží prilepiť neposlušnú vločku, ktorá nie a nie držať na mieste, ktoré jej vybral. Až po minútach búchania o sklo okna, keď už Josh ťažkého synovca drží na rukách z posledných síl, konečne tá vločka zaujme svoje miesto. Keď sa už vedľa nej objavia ďalšie tri, Tom si môže spokojne povedať, že to zvládol dobre a aj on prispel k vianočnej atmosfére. Beth s Ruth si zobrali na starosti krásne schody bledohnedej farby, ktorým zábradlie ozdobia krásnymi lesklými vianočnými reťazami červenej a zelenej farby. Hoci sa to takto traduje už niekoľko rokov, nikomu to nevadí. Možno už je všetko také predvídateľné a nič nové v dome nezažiari, no je to tradícia a má to svoje veľké čaro. Jane a Liv zas pokladajú sklenených sobíkov „Rudolpha a Randyho“ na okno obývačky, kde už majú vyhradené presné miesto. Pár snehuliakov sa objaví na kuchynskej linke a celoročný červený koberec teraz vystrieda biely mäkký a huňatý. Oheň v krbe horí celý deň a v spoločnosti s vianočnou hudbou vytvára tú pravú atmosféru pri zhone pred štedrou večerou. Z dverí do obývačky visí tradičné zelené imelo, aj keď jedinú pravú pusu si tu môžu dať len Mark a Liv.

Každý je nervózny, ale zároveň tieto sviatky milujú. Zvláštne, že aj keď sú to sviatky pohody a pokoja, doobeda na štedrý deň ľudia pociťujú tak obrovský stres ako hádam ani za celý rok necítili.

Babka dokončuje posledné úpravy na štedrovečernej večeri, kým sa ostatní starajú o chod celého domu. Dochucuje skvelú domácu kapustovú polievku a stále dookola kontroluje šalát v chladničke. Keď je sama so svojím výtvorom spokojná pustí sa do slávnostného prestierania kuchynského stolu. Najskôr cezeň prehodí zelený saténový obrús, na ktorý položí adventný veniec so štyrmi červenými sviečkami. V strede nechá čestné miesto polievke a hlavnému chodu a k ôsmim miestam priradí každému tri taniere a príslušný príbor. Nad hrot noža položí pohár na šampanské a do stredu taniera servítok. Dokonca aj Tom dostane „pohár na paličke“. Až keď je s celkovým dojmom spokojná všetko nechá na určenom mieste a poprosí o názor zvyšku „famílie“. Po konečnom skonštatovaní, že jedlo je konzumovatelné a výzdoba sa aspoň „zdiaľky“ podobá vianočnej, všetci sa začnú chystať na vianočnú večeru. Keďže je to sviatok, všetci nechávajú bežné a obnosené oblečenie hlboko zahrabané v skrini. Predsa sa nehodí,aby človek trávil najkrajší sviatok v roku v ošarpaných starých veciach. Naopak zvolia odložené špeciálne šaty na výnimočné príležitosti, Od krásnych večerných šiat po vkusné obleky a košele. Tak to má na vianoce vyzerať.

Beth vypla kohútik horúcej vody a oblečená v župane, spolu s turbanom na vlasoch, rýchlo prebehla do svojej izby. Rýchlo zabuchla dvere,aby neunikalo teplo z vykúrenej izby na chladnú chodbu a zamkla. Hoci v miestnosti by nejeden ťažko dýchal pre teplý vzduch, Beth bola poriadna zimomriavka. Ešte stále mokrá zo sprchy sa triasla, kým sa prezliekala do prechodných vecí a mokrý uterák prehodila cez operadlo stoličky. Keď už zimomriavky odišli a jej uzimeným telom sa rozlialo teplo, začala sa venovať vianočnej róbe. Kedže doma absolútne nevedela, ktoré zvoliť, zobrala si ich pre istotu viac. Čo ak by za tých pár dní zmenila názor a prv vybrané šaty by už jej neprišli také okúzľujúce? Jedným pohybom odsunula posuvné dvere veľkej skrine a odhalila tak zbierku pekných a hlavne vkusných šiat. Šaty boli rôznych farieb a strihov. Nevedela či ten výber takto prežíva jediná, ale rozhodne jej to nebolo ukradnuté. Po hodnej chvíli rozmýšľania a skúšania hoc aj dookola tých istých šiat, sa nakoniec rozhodla pre červené s A-čkovým strihom a niekoľkými trblietkami. Pomocou kulmy si vytvorila jemné vlny, ktoré nechala voľne spustené pozdĺž peknej mladej tváre. Až keď si naniesla slabší odtieň červenej farby pozrela sa na seba do zrkadla s dobrým pocit.

Dievča, hneď vedľa, malo mierne odlišný názor na prejavovanie dôležitosti sviatku práve oblečením. Ruth si nikdy nepotrpela na značkové, či extra prepychové šaty. Hlavne to brala ako kus oblečenia, ktoré ju má buď zahaliť, alebo zahriať. Najdôležitejšie je aby sa cítila pohodlne a to ostatné ju až tak priveľmi nezaujímalo. Narozdiel od Beth, Ruth presne vedela čo si oblečie na štedrý večer. Rozhodla sa zvoliť „klasiku“ v podobe „malých čiernych“ šiat. Vlasy taktiež priveľmi neriešila. Jednoducho si ich prečesala a bolo. Načo okolo toho robiť taký rozruch? Nechápala.

Chlapi to mali v tomto smere omnoho jednoduchšie. Zvolili klasický „smoking“ a nikto im nikdy nevytkol, žeby vyzerali zle, alebo boli nevkusne oblečení. Mali jednoducho šťastie.

Staršia generácia žien to takisto neriešila. Obliekli si svoje najobľúbenejšie a najpohodlnejšie večerné šaty, v ktorých mali aj dobrú postavu a o zvyšok sa nestarali.

V konečnom dôsledku, jedinej ktorej na tom záležalo až príliš veľmi bola Beth.

Babka ako prvá zišla dolu a prichystala kapustovú polievku, nech je teplá a chutná. Až keď ju položila do stredu stola,spolu s oblátkami a medom, zavolala zvyšok rodiny. Od nepamäti znak dovoleného príchodu bol zvuk vianočného zvončeku, ktorým zakaždým babka zazvonila. Postupne všetci prišli dole a večera sa mohla začať.