10 Tajomstiev, ako napísať lepší príbeh

Písanie nie je ľahké a napísať dobrý príbeh je o to ťažšie.
V tomto článku sa dozviete, ako napísať príbeh a čo je dôležitejšie, ako ho napísať dobre. Tieto body sú súhrnom poznatkov z blogov,kníh a taktiež skúseností niekoľkých autorov. Dúfam, že Vám pomôžu, alebo prinajmenšom motivujú.

1. Napíšte na jedno sedenie

Svoj príbeh sa snažte napísať, čo v najkratšom čase. Ak píšete poviedku skúste to napísať na jedno sedenie. Ak píšete román, napíšte ho za jedno obdobie(3 mesiace). Ako sa hovorí prvá myšlienka je najsprávnejšia. Formátovaním, stylingom, obrázkami, alebo fotkami, tzn. konečným výzorom, tomu sa budete venovať neskôr, ak si budete istý, že príbeh je hotový.

2. Rozvíjať svojich protagonistov

Príbehy sú o protagonistoch, ak nemáte dobrého protagonistu, hrdinu, nebudete mať dobrý príbeh. Váš hrdina musí byť rozhodný a musí sa vedieť rozhodnúť správne.
Nezabúdajte aj na iných protagonistov. Samozrejme potrebujete aj iné typy, ktoré sú protikladom hlavného hrdinu. Darebáka, alebo blázna napríklad.

3. Vytvorte napätie a drámu

Ak chcete vytvoriť napätie, musíte vytvoriť dramatickú otázku. Niečo ako: Stane sa to?, alebo Podarí sa mu získať ženu svojich snov? Vylieči sa?… a podobne. Tým, že osud Vášho hrdinu nie je istý, čitateľ sa v duchu pýta, čo bude ďalej. Musíte si správne premyslieť a naplánovať tok informácií pre čitateľa. Nič nie je horšie, ak čitateľ pozná záver hneď na začiatku.

4. Ukáž a nehovor!

Táto metóda je veľmi efektívna, ak sa spojí s tretím bodom. Ak sa deje niečo zaujímavé vo Vašom príbehu, nepíšte o tom, ale „Zobrazte scénu“ čitateľovi. Čitatelia majú právo vidieť najlepšie časti príbehu, ako sa odohrávajú v ich fantáziách. Zobrazte najlepšie časti a zvyšok rozpovedzte.

5. Napíšte dobrý dialóg

Dobrý dialóg pozostáva z dvoch vecí: z dokonalej znalosti svojej postavy a z prepisovania. Slová každej postavy musia byť jedinečné a musia u každej znieť inak. Zamyslite sa nad každou z nich a keď niečo nesedí, prepíšte to.
Ak máte v príbehu rozprávača, vyhnite sa slovám ako:“povedal“, „povedala“, „zvolal“, „oznámil/a“ „v tom prehovoril“, ktoré sa často používajú, sú rušivé a zbytočné.
Občasné „spýtal sa“ je v poriadku, aj keď….skúste nájsť iné riešenie.

6. Zakomponujte do príbehu dobrú tému.

Svoje dielo, či poviedku, alebo román môžte spracovať akokoľvek dobre, ale ak nemáte dobrú tému, celkový výsledok nemôže byť dobrý. Dajte si záležať na hlavnej myšlienke svojho diela. Ak chcete zistiť, či je téma dobrá, rozpíšte si celý dej stručne na papier. Potom si dajte od toho pauzu, venujte sa niečomu inému, choďte niekam, alebo si zdriemnite , jednoducho to vyhoďte z hlavy a potom sa k tomu vráťte a odstráňte prípadné nedostatky.

7. Úpravy ako profík

Väčšina spisovateľov robí tri návrhy. Prvý sme spomínali, je to šanca preskúmať svoj príbeh a zistiť o čom je. Nezdieľajte ho s nikým.
Váš druhý návrh, už nie je tak nahrubo ako prvý. Je určený pre veľké štrukturálne zmeny a pre objasnenie deja a hlavnej postavy, alebo hlavných myšlienok Vášho príbehu, alebo románu.
A tretí návrh je už prepracovaný, je určený už len na detailné dolaďovanie príbehu, postáv a myšlienok. Ale , ak zvládnete dobre prvé dva návrhy, úpravy na treťom sú zväčša už zbytočné.

8. Uveriteľnosť

Ak rozpoviete dobrý príbeh a dáte ľuďom uveriteľné postavy, tak naň ľudia budú reagovať. Založte si stručný popis pováh svojich postáv. Ak niekto nemá vzťah k zvieratám, určite nebude vlastniť psa, alebo mačku a ak niekto je vegetarián, určite nebude obdivovať šťavnaté steaky v knihách, alebo na obrazovke. Celý príbeh, ale aj určité situácie musia byť uveriteľné.

9. Poraziť blok spisovateľov

Určite ste už zažili, že máte snahu niečo napísať a nemôžte, nejde to. Najlepším spôsobom ako to poraziť je písať ďalej. Nemusíte sa snažiť písať dobre, nesnažte sa napísať niečo perfektné, stačí ak budete písať.
Niekedy najlepšie príbehy vznikajú až po prekonaní tohto bloku.

10. Podeľte sa o svoju prácou s ostatnými

Nikdy nepíšte len sám pre seba. Budete písať určite lepšie s vedomím, že to budú čítať iní. Budete čeliť možnosti zlyhania a to Vás donúti napísať čo najlepší príbeh.

 

Článok pre vás pripravil Peter z Bluestork.