Homosexualita a celospoločenský pohľad na definíciu rodiny

Blíži sa 7.február a s ním aj referendum o Rodine. Mám zmiešané pocity a kladiem si otázku, prečo sme sa dostali až do tejto fázy, kedy míňame nemalé financie za referendum s otázkou, či manželstvom môžme, alebo nemôžme nazývať iné spolužitie okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou. Ako viete je to jedna z troch otázok. Druhá sa zaoberá skupinami osôb rovnakého pohlavia, čiže homosexuálmi a ženskými homosexuálmi-lesbičkami  a ich právom na adopciu a výchovu detí. Treťou otázkou sa v tomto článku zaoberať nebudem. Odkiaľ vietor fúka veľmi jednoducho zistíte z priložených mapiek a určite si odpoviete sami, prečo sa to referendum vlastne koná. Ale dobre, veď referendum je v podstate dobrá vec, pokiaľ sa nerobí zbytočne. Len okrajovo spomeniem, že v štátoch s náboženstvom islam je povolená polygamia, čiže mnohoženstvo. Myslím si ale, že referendum a prvá otázka sa v tomto prípade týka skôr manželstiev osôb rovnakého pohlavia, aj keď samotnú polygamiu nemožno vylúčiť.
Pozrime sa teda na základnú definíciu rodiny za predpokladu, že manželstvo splní svoju reprodukčnú funkciu a vznikne rodina.

[mycred_sell_this]“Rodina je biosociálna skupina (primárna skupina) tvorená aspoň jedným rodičom a dieťaťom. Je malou sociálnou skupinou, tvorenou jednotlivcami spätými manželstvom, pokrvným príbuzenstvom alebo adopciou. Členovia rodiny sa riadia ustálenými vzormi správania sa, každý člen rodiny plní určitú sociálnu úlohu. Rodina má reprodukčnú, výchovnú (je to výchovná inštitúcia), ekonomickú prípadne výrobnú (je ekonomickou inštitúciou), ochrannú, emocionálnu funkciu.Rodina formuje osobnosť detí.Rodina zaisťuje rovnováhu medzi emocionálnymi potrebami svojich členov.

Svet-homosexualni.zakony

 

Zabudnime prosím, že manželstvo jedincov s rovnakým pohlavím neplní reprodukčnú funkciu a povedzme si, že napriek tomu je povolené a následne adopciou vznikne rodina. Položme si zopár otázok v tejto súvislosti. Zamyslite sa prosím nad nimi.

  • Za predpokladu, žeby rodičmi dieťaťa boli osoby rovnakého pohlavia zaistia ochrannú, výchovnú a emociálnu funkciu?
  • Ako sformujú osobnosť dieťaťa rodičia rovnakého pohlavia?
  • A budú týmto emociálne potreby dieťaťa v rovnováhe?

 

Priznám sa, nepoznám odpovede na tieto otázky, ale ich neznalosť ovplyvňuje môj názor na manželstvá osôb rovnakého pohlavia a ich právo adoptovať deti.

crop111

 

Rád by som pridal, zopár faktov o homosexualite. Problematika okolo homosexuality nie je vôbec jednoduchá. Príčin homosexuality môže byť viacero, od genetických faktorov cez vnútromaternicový vývoj až ku rodinným podmienkam a výchovným vplyvom. Hypotéz je veľa a žiadna nie je jednoznačná.

Zaujímavým zistením však je, že intenzívny emocionálny stres počas gravidity má za následok zníženie tvorby testosterónu, čo môže nepriaznivo ovplyvniť vývin a diferenciáciu mozgu. Dlhodobá stresová záťaž nepriaznivo ovplyvňuje mnohé fyziologické procesy v organizme.  Kým matky heterosexuálnych jedincov uvádzajú, že počas gravidity prežívali intenzívny stres len v menej ako 10%, u matiek homosexuálov je toto percentuálne zastúpenie viac ako dvojtretinové. Taktiež rodinné podmienky a výchova majú  svoje opodstatnenie.  V rodine, kde skutočne panuje láska, kde otec a matka skutočne milujú svoje deti a dajú im to najavo, je pravdepodobnosť rozvoja homosexuality a iných sexuálnych porúch a typov neuróz veľmi nízka. Ale stále je to v rovine pravdepodobnosti.  Neexistuje totižto žiadny presvedčivý dôkaz na podporu tvrdenia, že skúsenosti z včasného detstva, výchova, sexuálne zneužitie, trauma alebo iné závažné životné udalosti ovplyvňujú sexuálnu orientáciu.

crop222a

zdroj obrázkov:Wikipédia

Položme si taktiež otázku, čo je homosexualita a s čím všetkým súvisí. Je potrebné, aby sme vedeli že homosexualitou nie je len sexuálna orientácia na jedinca rovnakého pohlavia, ale čo je veľmi dôležité, poznáme aj homosexuálne správanie a homosexuálnu identitu(teda sebaidentifikovanie sa s homosexualitou vo význame s homosexual. orientáciou, alebo správaním).
Jedinec, ktorý sa správa homosexuálne totižto nemusí byť homosexuálne orientovaný. Poznáme veľa príkladov z nápravnovýchovných zariadení, kedy sa jedinec počas výkonu trestu správal homosexuálne a keď zariadenie opustil, vrátil sa k manželke a bol zase heterosexuál. Pozor nemýľme si to s bisexualitou. Je to tenká hranica, ale tu ide len o homosexuálne správanie s prvkami nadradenosti. Príkladom bisexuality môže byť otec troch krásnych dcér, ktorý žil s manželkou šťastne 25 rokov a zrazu si našiel partnera rovnakého pohlavia, rozviedol sa a opustil svoju rodinu.

Ďalej tu máme homosexuálnu identitu, ktorá často súvisí s poruchami sexuálnej, alebo pohlavnej identity. Najznámejšími poruchami pohlavnej identity je transvestizmus a transsexualita. Transvestizmus je  obliekanie a nosenie šiat opačného pohlavia na prechodný čas na uspokojenie z dočasnej skúsenosti so zaradením k opačnému pohlaviu, ale bez túžby po stálej zmene pohlavia alebo zodpovedajúcich chirurgických výkonoch a bez sexuálneho vzrušenia sprevádzajúceho prezliekanie A transsexualita je stav nesúladu medzi psychickým a anatomickým pohlavím. Máme tu aj transsexuálny transvestizmus a fetišistický transvestizmus.

Chcel by som spomenúť aj tretie pohlavie. Viete, že sa rodia deti s mužskými aj ženskými znakmi? V Nemecku od novembra 2013 je tretie pohlavie uznané. V Indii ho schválili v apríli minulého roku. Aj na Slovensku sa narodia v priemere dve deti ročne s mužskými aj ženskými znakmi. Konečné rozhodnutie o pohlaví svojho dieťaťa majú u nás rodičia, pretože tretie pohlavie u nás nie je uznané. Takíto jedinci potom môžu mať a často aj majú poruchu sexuálnej identity.

Čo napísať na záver. Ako som napísal problematika homosexuality nie je jednoduchá a my určite nechceme upierať nikomu jeho práva.  Prajem každému, nech si „správne“ odpovie na otázky referenda aj na základe týchto faktov a informácií a nech vyjadrí svoj názor v referende podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

[/mycred_sell_this]