História farieb a maľovania

Dnes si všetci vyberáme z rôznych farieb a značiek domových farieb a pokladáme to za samozrejmosť. Môžte navštíviť miestny obchod s farbami a hľadať medzi miliónmi odtieňmi doslova každej farby dúhy. Prineste len kúsok látky alebo hocijakú farebnú vzorku, tá môže byť zoskenovaná a nasledne namiešaný veľmi blízky, ak nie ten istý odtieň farby. Toľko možností na výber nebolo vždy čo sa týka maľovania domov, ich vnútrajška, alebo vonkajšieho maľovania. Poďme sa pozrieť späť do minulosti aby sme videli kam až siahajú stopy maľovania obytných priestorov.

Len si skúste predstaviť jaskynného muža ako uvažuje nad sadzovo sivou a červenou z krvi bizóna pre jeho jaskynnú dekoráciu. Podľa dôkazov si ľudia dekorovali obydlia už pred 40 000 rokmi s niečím čo sa dá nazvať farbou. Materiál by bol vyrobený z čisto prírodných ingrediencií! Prehistorické maľby boli vyrobené zo zafarbenej zeminy, sadze a organických materiálov zmiešaných so zvieracou krvou a mastnými olejmi. Nedávno archeológovia objavili miesto v Južnej Afrike ktoré indikuje že muži (alebo ženy) používali žlto-hnedý ílovitý zeminový náter ktorý pravdepodobne bol používaný ako farba.

Preskočíme do Egypta, spred 2000 rokov. Svetlo farebné steny v Dendere sa podrobili skúške časom a dnes vyzerajú stále rovnako živo ako vtedy keď boli namaľované! Dnes nepoznáme žiadne farby ktoré by nám vedeli garantovať takú životnosť. Egypťania vytvorili šesť farieb miešaním oleja, alebo tuku s olovom, zemou, zvieracou krvou, trávou alebo polovzácnymi kameňmi. Ich paleta obsahovala bielu, červenú, žltú, zelenú, čiernu a modrú farbu. Komplikované a prepracované maľby ktoré ilustrovali ich kultúru a históriu boli maľované, spolu s vybavením a obydlím faraóna a vedúcich vrstiev. Niektoré z najlepších malieb boli rezervované pre egyptské hrobky, tak ako si ich viera v posmrtný život vyžadovala.

Všeobecne umelci a remeselníci boli tí ktorí boli poverovaní výrobou malieb počas histórie. Profesia maľovania obydlí a domov bola zaevidovaná už v trinástom storočí a verí sa, že maliari sú ešte staršia profesia. Nakoľko však Gutenberg vynašiel tlačiareň až v roku 1440, do tohto času neexistuje veľa z písanej histórie, ktoré pisári zaznamenali v prvom storočí ohľadom maliarov obydlí a domov,  ktorí mohli už vtedy existovať.

V štrnástom storočí si maliari domov v Anglicku vytvorili cechy. Toto považujeme za základ maľovania domov ako rešpektovanej profesie ktorá si udržiavala isté štandardy. Zorganizovali sa do dvoch skupín, Painters Company (spoločnost maliarov) a Stainers Company( spoločnosť špiničov). Niekoľko sto rokov neskôr sa tieto dva spojili a vytvorili Worshipful Company of Painters and Stainers(ctihodna spoločnosť maliarov a špiničov). Ich farebný mix a aplikačné schopnosti boli považované za prísne tajné pred ostatnými, aby si ochránili svoje živobytia.

Ak ste boli súčasťou amerických kolónii tak maľovaniu svojho obydlia ste sa chceli rozhodne vyhnúť. Pocestní mnísi považovali maľovanie domu za znak neskromnosti, bohatstva a namyslenosti. Bolo to považované za nemorálné a v roku 1630, kedy si kazateľ dekoroval vnútrajšok svojho obydlia v Charlestowne farbou bol obvinený zo svätokrádeže.

Dopyt po maľovaní interiéru pokračoval aj napriek puritánskym námietkam. Olej a voda sa stali základom, ktorý bol mixovaný s veľkým množstvom materiálov, medzi ne patrí olovo, ulity, železo alebo oxid meďnatý, káva, vajíčka, ryža, ovocie, bobule a iné rastlinky na vytvorenie mnohých typov farieb. Výrobcovia farieb miešali, dokonca aj varili svoje produkty aj napriek tomu, že to bolo ilegálne. Mnoho domov bolo precízne dekorovaných so živo vyzerajúcimi nástennými maľbami oblohy, kameňa a inými motívmi krajiny na stenách, obložení, rímsach a stropoch. Nástroje na maľovanie v týchto časoch veľmi pripomínajú dnešné štetce s drevenou rúčkou a rôznymi typmi chlpov a vlasov. Moderné štetce používajú väčšinou syntetické vlákna ale vcelku je štetec ten istý, na aplikovanie farby na povrch s vhodnou hrúbkou a pohladením na uľahčenie procesu a pre čo najlepší výsledok. Mnohé farby boli dosť hrubé a neboli vôbec tak ľahko aplikovateľné ako sme dnes zvyknutí.

V roku 1718 Marshall Smith vynašiel Prístroj na Mletie Farieb. Tento prístroj následovali mnohé inovácie na vynájdenie najlepších spôsobov ako efektívne mlieť pigmentové materiály a vlastne začať vyrábať farbu vo farbovom mlynčeku. V polovici 19. storočia sa začal používať ľanový olej ako lacnejšia verzia spájacieho činidla, ktorá aj skutočne ochránila namaľované drevo.

V roku 1866 vznikla prvá spoločnosť vyrábajúca farbu pripravenú na použitie, Sherwin-Williams. Harry Sherwin, Alanson Osborn a Edward Williams vytvorili spoločnosť Sherwin, Williamsja v Clevelande, v Ohiu. Henry Sherwin neskôr vytvoril plechovku ktorú mohli zákazníci znova zatvoriť po používaní.  Spoločnosť pokladala dôraz na chémiu, aby vylepšila miešanie farieb a výrobu počas dvadsiateho storočia a boli prví ktorí, vyvinuli systém farebnej zhody pre počítače, v roku 1982, na ktorý sme už všetci zvyknutí.

Tak si užívajte možnosť ktorú máte dnes a pracujte s farbami, ktoré pomôžu vdýchnuť vášmu exteriéru život a zlepšia náladu pri návšteve interiéru vášho obydlia. Čo sa týka predstavovania rôznych možností, ktoré sú dostupné a vytvárania vzhľadu akého vy chcete, máte nekonečno možností.

Ak sa chcete dozvedieť ohľadne farieb viac, môžete si prečítať článok na túto tému „výber správnej farby“ .

Članok pripravila firma Bluestork