Warning: Undefined variable $max_in_kb in /var/www7/p6776/predajsvojpribeh.sk/web/wp-content/plugins/bp-custom.php on line 8
Žena alebo slúžka | Najlepšie miesto na písanie príbehov |

Žena alebo slúžka

,, Nemohla som mať deti a manžel po čase odišiel k inej, ktorá ich mať mohla, hovorí Katka. Kamarátka mi poradila aby som si našla nejakého vdovca, a tak som si podala inzerát……

 

Napísala som doň: ,, Rozvedená, bezdetná dobrá kuchárka hľadá muža pre spoločný život .Deti nie sú prekážka -vítané.

Za krátky čas sa mi ozval Juraj ,stretli sme sa bol ovdovený farmár so synom a dcérou. Po niekoľkých stretnutiach ma predstavil svojím deťom Janke a Miškovi.

Toto je Katka povedal deťom a malá Janka sa len uškrnula a Miško ten ma hneď chytil za ruku. Vieš rozprávať rozprávky? pýtal sa Miško, lebo ja ich mám veľmi rád.

Prikývla som áno a okamžite som si ho získala. Horšie to bolo s dvanásťročnou Jankou.

 

Ako slúžka

Ešte som s Jurajom nežila ako muž a žena a už ma zapriahol do práce na farme, mal veľký statok.

,,Zabi kohúta a urob z neho polievku,, zvolal na mňa a zmizol niekde medzi kravy. Celá roztrasená som hnala kohúta po dvore, podarilo sa mi ho zahnať do kúta. Ako ju mám zabiť?, volala som, ale nikto ma nepočúval. Už som ju chcela opäť pustiť, keď sa v tom zjavila Janka. V ruke držala sekeru. ,,Takto,, povedala a než som sa nazdala, jedným mávnutím jej odsekla hlavu. Zdvihol sa mi žalúdok. Večer sa na mňa Juraj mračil. Janka asi žalovala ….Ale ja som si to nevšímala, malému som čítala rozprávku a napriek všetkému mi s ním bolo dobre. Zajtra ti ukážem svoje zvieratká po tichu mi šepol do ucha a po chvíli zaspal.

 

Danka a Janka

Na druhý deň ma Miško odniesol do stajne a ukázal mi dve jahniatka, sú len moje , vieš ako sa volajú?,odpovedala som ,,nie,, Danka a Janka. Malé ovečky behali po stajni a malý Miško ich chytal a objímal. Nemám rád, keď si moje deti tak osvoja zvieratá, ktoré po čase odídu preč, vraví Juraj. Na farmárčenie sa mi nedarilo privyknúť. Stále som behala hore-dole po dvore aj po stajniach a všade za mnou ostávala nedokončená práca.

Napriek tomu každý večer som bola taka unavená a uťahaná, že v momente zaspala, keď sa moja hlava dotkla vankúša. Raz ma v noci prebudil Juraj. Očakávala som vášnivé milovanie a dostala len niečo ako to nazvať nemastné-neslané. Nemusíme to robiť, keď nechceš. Takto som si milovanie nepredstavovala, povedala som mu na konci. Ani ja som si s tebou tak život nepredstavoval. Nie si žena stvorená na farmársky život a farmárka s teba nikdy nebude, povedal a zabuchol za sebou dvere.

Ráno som išla nakŕmiť zvieratá tie ma milovali. Keď som sa k ním približovala radostne ma vítali. Pri jahniatkách Janky a Danky som našla malého Miška, niečo im hovoril, keď ma uvidel, len sa usmial. Hovoril som im, že aj zo mňa bude jedného dňa princ taký o akom si mi včera čítala. A že ich nikomu nedám a ostanú tu so mnou stále a vždy, Vidíš mami ?. Že ma oslovil mami ma dojalo k slzám. Objala som ho a pritisla k sebe.

 

Zblíženie

Po čase som sa zblížila aj s Jankou. Našli sme spoločnú tému ,,móda,, v ktorej som sa dosť dobre vyznala a tak sme šli spolu nakupovať. To budú baby v triede oči vyvaľovať, smiali sa mi, že chodím oblečená ako nejaká  asociálka. Moja mama bola dobrá, ale o móde nevedela nič. Neskôr mi potajomky povedala, že mama sa na farme urobila k smrti. ,,Nenávidím to tu !,, Hneď, keď vyrastiem odídem s tadiaľ, nie je tu nič, žijeme tu ako úbožiaci, preto sa mi v triede smejú.

Jankin hnev až tak narástol, že otcovi vykričala do oči, zničil si našu mamu, upracovala sa tu až na smrť. A teraz chceš zničiť aj nás, ale to sa ti nepodarí ja s tadiaľto odídem! Pamätáš, ako ťa mama prosila aby si mohla ísť ľahnúť a ty si jej to nedovolil. Kravy mali prednosť ako ona. Jankin hnev Juraj zastavil fackou. Janka sa otočila a odišla.

 

Ja a on

S Jurajom som nevychádzala dobre, nemala som si s ním čo povedať . Až raz prišiel za mnou a mi vraví, prijal som na farmu pomocníčku, nastúpi zajtra.Potešila som sa, a čo bude robiť?, spýtala som sa, no predsa to, čo robí poriadna žena a gazdina. Mám rada tvoje deti, aj teba by som mala keby si sa trošku viac snažil, povedala som potichu.

 

Nová gazdina

O niekoľko dní pribehla za mnou Janka, to už bola nová pani na farme a povedala mi, že mala by si vedieť, že otec je s ňou. To je jedno ja aj tak odídem, nikdy som nemala čo tu hľadať, nie som farmárka.

Môžem prísť niekedy za tebou? opýtala sa ma. Samozrejme a dones so sebou aj Miška.Keď som odchádzala Juraj sa neprišiel so mnou ani rozlúčiť, len som prišla ja za novou pani a povedala som jej príďte niekedy aj s deťmi ma navštíviť.

 

Čas

Odvtedy už ubehlo veľa rokov. Janka študuje na vysokej škole a býva u mňa. Cez víkendy chodíme za Miškom, ktorý nás stále čaká. Juraj pri našich návštevách nebýva doma. Myslela som si, že sa nám zámerne vyhýba, ale prišiel a sa ma spýtal si šťastná?, áno som odpovedala Janka je ako moja dcére. Usmial sa po pod fúzy a potichu mi povedal ,,mal som ťa rád,, len si nemala farmárskeho ducha. Nič som mu na to nepovedala, len som ho pohladila po tvári. Keď sme s Jankou odchádzali obidvaja nás išli odprevadiť. My sme nastúpili do autobusu a odišli.