S tebou, či bez teba – 10.kapitola – Live with passion – (kniha na pokračovanie)

Tento príbeh je kapitola 10 z 24 v knihe LIVE WITH PASSION

Možno sa zdá, že som nenapraviteľný Don Juan, a že sa otočím za každou krajšou sukňou. Vôbec tomu tak nie je. Áno mám oči a keď niečo pekné vidím tak si to rád obzriem, ale čo sa týka ľudí a samozrejme aj žien, mňa musí človek zaujať vnútrom. Nemám vôbec vyhranený typ ani nejakú presnú poučku o kráse, alebo škaredosti, lebo nepoznám škaredého človeka. Mňa totiž na ľuďoch nezaujíma výzor a vonkajší vzhľad, zaujíma ma vnútro, zaujíma ma duša. A čo ma zaujíma najviac je to kam až ďaleko dokáže človek zájsť a čo všetko je schopný urobiť a obetovať. Môžu to byť city, môže to byť kariéra, peniaze, úspech. Zaujíma ma cesta kade ide a odkiaľ prichádza. Verím a som presvedčený o tom, že cesty ľudí sú dopredu určené a dané a že je dané aj to ktoré cesty sa kde, kedy a na ako dlho pretnú. Na náhody neverím, lebo náhody neexistujú.

Existuje len osud a ten má každý z nás predurčený. A aby to bolo zaujímavé k osudu sme dostali aj návod na použitie. Dostali sme rozum, ale hlavne srdce. Problém je ale v tom, že nie každý jeden z nás dokáže to svoje srdce aj otvoriť a tým pádom mu je návod na použitie na dve veci. Najväčším problémom prečo sa ľudia boja otvoriť svoje srdce je strach. Strach zo sklamania, strach zo zranenia. Strach z toho, že mu niekto ublíži, že ho niekto zneužije. Otvoriť svoje srdce, totiž znamená byť pripravený nato že po výhre príde pád, že po smiechu môže prísť plač, že po nadšení môže prísť sklamanie. Otvoriť svoje srdce znamená byť pripravený aj na smrť. Otvoriť svoje srdce znamená, že život ktorý žijeme tu a teraz je len príprava. Je to len škola. Je to len tréning. Ale môžem vás ubezpečiť nič krajšie ako otvoriť svoje srdce neexistuje. Rovnako tomu tak bolo aj v prípade spomínanej Andrei. Ja som mal srdce otvorené a bol som pripravený. Problém bol niekde inde. Ona hrala na viacerých frontoch a moju spoločnosť prijala len preto lebo si potrebovala zalepiť záplatu na zlomenom srdci. Ja však nie som hračka na jedno použitie aj keď by som klamal, že som nikdy potom už záplatou na zlomenom srdci nebol. Bol a poriadnou, ale o tom možno až neskôr a možno vôbec nie. Nemám problém sa podeliť so všetkým čo ma v mojom živote stretlo, ale boli aj také chvíle, ktoré som uložil do Pandorinej skrinky a zaprisahal sa, že tú skrinku nikdy neotvorím. A čo sa intímnosti týka tak to už vôbec nie. Áno ustavične okolo seba počúvam poznámky, aké mám vysoko postavené ego, aký som sebavedomý až dokonca drzý, ale musím sa priznať nikdy mi nikto nepovedal, že som bol niekedy drzý nemiestne. Preto aj v týchto mojich spomienkach si to najintímnejšie intímno nechám pre seba. Poznám totiž svoje hranice. A práve preto, tak ako tie modré oči do môjho života prišli tak sa z neho aj stratili. Pravdou ale zostane jedno od tej chvíle až do dnešného dňa som krajšie modré oči nevidel.

Raz mi Viktor, už si ozaj presne nepamätám pri akej príležitosti povedal

– Jozef, tento biznis bude fungovať s tebou či bez teba. A netýka sa to len biznisu. Či tu si alebo nie si život ide ďalej, podstatné je to, že by si si mal uvedomiť jedno, nechytaj príležitosť za vlasy, mal by si ju predbehnúť nech ťa za vlasy drží ona.

Platí to v biznise, platí to v práci, platí to vo vzťahoch, v láske. Platí to stále. S tebou či bez teba. Existuje totiž len jedna pravda. Nemusíš so mnou vôbec súhlasiť, ale ja som si tú pravdu zobral za svoje krédo. Áno je ÁNO, NIE je NIE, všetko medzi tým je LOŽ.*

Nerozlišujem medzi väčšou a menšou lžou, pretože lož je lož. Jedna podstatná vec, ktorú postrádam u viacerých ľudí je fakt, že na konkrétnu otázku len málokto dá konkrétnu odpoveď. Ja neviem kedy sa to stalo nejako som to neskúmal, ale ľudia sa naučili veľmi rýchlo reagovať na priame otázky nepriamymi odpoveďami. Ak sa jednoducho niekoho opýtam či ide dnes večer do kina tak mi odpovie vieš čo ja neviem, ešte uvidím potom ti zavolám atď. A pritom by stačilo povedať jasné idem Áno alebo nejdem Nie. Krása je totiž v jednoduchosti. S tebou či bez teba. ÁNO alebo NIE. Žiadne niečo medzi tým. Dlho som nad tým rozmýšľal. Dlho som hľadal skutočnú podstatu a význam tej vety. Potom som si na chvíľu predstavil čo by sa stalo keby tu zrazu neboli moji rodičia, alebo brat, alebo môj syn Jakub. Čo by som stratil. Čo by mi chýbalo. Ak by tu neboli rodičia? ÁNO chýbali by určite by chýbali, ale život je postavený tak, že jedného dňa tu aj tak nebudú a ja pôjdem ďalej. Brat? Čo sa týka môjho „marihuanového“ brata tak to je kapitola sama o sebe a ešte mu v tejto knihe nájdem dôstojné miesto. Môj milovaný Jakub? Tak spolu s ním by odišlo kúsok mňa. Odišlo by niečo bez čoho by som kríval. Odišlo by niečo čo sa nedá už nikdy ničím a nikým nahradiť. A presne toto si predstav stále, keď sa nevieš rozhodnúť či zmeniť alebo nezmeniť prácu, či sa ďalej venovať alebo nevenovať nejakému koníčku, či zostať alebo opustiť vzťah v ktorom ti niečo chýba a váš spoločný život sa zmenil na ustavičné prispôsobovanie sa jeden druhému.

S tebou či bez teba. Čo stratím, keď nebudeš? Čo sa zmení? Čo spolu s tebou odíde? Polož si tieto priame otázky a priamo si na nich odpovedaj. Neodpovedaj si spleťou bezvýznamných slov a slovných spojení, že sa v nich ani Boh nebude vyznať. Akonáhle začneš používať slová ako možno, asi, neviem, budeš klamať sebe samej.

Musíš si uvedomiť jedno. Si tu a teraz. Tu a teraz máš jedinečnú šancu niečo v sebe zmeniť. Môžeš prestať čítať túto knihu a už nikdy sa k nej nevrátiť. Môžeš ale pokračovať a objaviť v nej to čo si už dlhšie tušila, ale bála si sa tomu uveriť. Alebo začni písať svoju vlastnú knihu. Hlavne sa neboj byť egoista. Zabudni na to, že budeš šťastná ak ľudia okolo teba budú šťastní. Nikdy nebudú šťastní ak najprv nebudeš šťastná ty. Najprv daj do poriadku seba a až potom začni dávať do poriadku ostatných. Darmo budeš vyžadovať od ľudí aby sa zmenili, keď ty na sebe meniť nič nechceš. Pozor ale, nemeň nikdy svoju podstatu. Zostaň sama sebou. Zmeň len svoje myslenie. Otvor srdce, alebo lepšie povedané otvor oči. Cez oči ti budem vidieť priamo do srdca. Vlastne ja ti do neho už vidím.

S tebou či bez teba

ÁNO chýbať mi budeš neskutočne

S tebou či bez teba

noci budú denné a dni nočné

S tebou či bez teba

čo sa vlastne zmení

s hlavou v oblakoch lež s nohami na zemi

S tebou či bez teba

položil som si otázku

ja verím v zázraky ja verím na lásku

S tebou či bez teba

čo stratím keď nebudeš

dobrého človeka

ja nikdy, ty možno zabudneš

S tebou či bez teba

duša bude v kľude ?

tak dobre ako teraz nikdy už nebude

S tebou či bez teba

neviem si predstaviť

ty vieš? Lebo ja neviem ťa poraniť….

*Matúš 5:37,38 Ale vaša reč nech je „áno – áno,“ „nie – nie“. Čo je navyše, pochádza od Zlého.

PODPORIŤ AUTORA

[add_to_cart id=““ sku=“P003″]

Navigácia v knihe<< Face to face – 9.kapitola – Live with passion (kniha na pokračovanie)Čaro prvej myšlienky – 11.kapitola – Live with passion – (kniha na pokračovanie) >>